Abs kontrol üniteleri

abs kontrol üniteleri

 

                                                                  ABS (Anti-Lock Braking System)
                                                   Sisteminin Çalışması      
    ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Dört-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrolü sağlamaktadır. İlk kez 1936 yılında Almanya’da geliştirilen ve patenti alınan ABS, Almanca “antiblockiersystem.” teriminden kısaltılmıştır ve İngilizcesi de benzer anlamdaki Anti-lock Brake System dir.

 

 ABS, her tekerleğin yakınında dönme hızını algılayarak tekerleklerin çekiş kaybettiği ve kilitlenmek üzere olduğunu algılayan sensörlere sahiptir. Elektronik kontrol ünitesi (ECU- Electronic Kontrol Unit) bu sinyalleri değerlendirerek, fren basıncını değiştirmek yoluyla tekerlek kilitlenmesini önleyen hidrolik kontrol ünitesine (HCU- Hydraulic Kontrol Unit) komutlar gönderir.

 

 

ABS genellikle geleneksel frenlerden daha çabuk durdurur ancak, fizik kanunlarını değiştiremez

ABS genellikle ıslak yüzeylerde ve buzlu veya sertleşmiş kar kaplı yollarda iyi frenleme sağlayabilmektedir. Her ne kadar genellikle geleneksel sistemlerdeki sert frenlemede karşılaşılan tehlikeli tekerlek kilitlenmesi kadar olmasa da, kumlu çakıllı yollarda veya yeni yağmış kardaki frenlemede durma süreleri daha uzun olabilir

ABS nasıl çalışır?

Sürücü dört-tekerlek ABS ‘li bir taşıtın fren pedalına sertçe bastığında, sistem otomatik olarak fren basıncını dört tekerlekte düzenleyerek, tekerlek kilitlenmesini önlemek üzere her tekerleğin fren basıncını bağımsız olarak ayarlar. ABS, frenleri saniyede 18 defa kadar pompalayarak, sürücülere belirli ölçüde yönlendirme yeteneği kazandırmaktadır

 
abs ekipmanları
abs beyınleri

abs ,fren, sistemi, abs, beyin, abs arıza, abs arıza, abs fren sistemi, abs, beyin,Anti-lock, Brake ABS FREN SİSTEMİ (Anti-lock Brake ) (HCU- Hydraulic Kontrol Unit)
 
Diğer başlıklar
:: Ürünlerimiz
:: Ürünlerimiz
:: Ürünlerimiz
:: Ürünlerimiz
:: Hizmetlerimiz
:: Ürünlerimiz
:: İletişim Bilgileri
:: Govde Kontrol Sistemleri
:: Hizmetlerimiz
:: Hakkımızda
:: Easytronic Gearbox Control Unit
:: Periyodik Bakım
:: ECU (Motor Kontrol Ünitesi)
:: OTO ANAHTAR
abs fren sistemi abs beyin abs arıza abs arıza abs fren sistemi abs beyin Anti-lock Brake